Žaidimų nameliai vaikų pasaulyje: kodėl jiems taip patinka žaisti “namus”?

Natūralu, kad tėvai ir ugdytojai dažnai galvoja apie tai, kaip ir kur surasti tokius žaislus ir lavinimo priemonės, kurie būtų ir įdomūs, ir vizualiai patrauklūs, ir vertingi. Žaidimų nameliai yra viena iš tų žaidimo priemonių, kuri lydi vaikus daugybę metų. Ir ne veltui. Žaidimų namelis – tai ne tik vieta, kur vaikai gali žaisti, bet ir atskiras pasaulis, kur jie gali laisvai kurti ir tyrinėti. Tai vieta, kurioje jie gali jaustis saugiai ir užtikrintai.  

Žaidimų nameliai ir vaikų paslaptys

Vaikams patinka žaisti žaidimų nameliuose dėl įvairių priežasčių. Viena iš jų yra ta, kad žaidimų nameliai suteikia galimybę jaustis nepriklausomiems ir gebantiems patiems valdyti situaciją. Patekę į namelį, vaikai greitai įsijaučia į savarankiško žmogaus vaidmenį. Žaidimų namelis tampa vaikų asmenine erdve, kurioje jie gali priimti sprendimus, pasitelkti vaizduotę ir kurti įvairius realų gyvenimą atspindinčius žaidimo scenarijus.

Žaidimų nameliai dažnai tampa ta vieta, kur vyksta vaidmenų žaidimai. Vaikai gali apsimesti kuo nors kitu, pavyzdžiui, kepėju, mokytoju ar gydytoju, ir vaidinti įvairias situacijas. Tai padeda jiems ugdyti socialinius įgūdžius, kūrybiškumą ir problemų sprendimo gebėjimus.

Ikimokyklinio amžiaus vaikai yra aktyvūs aktoriai eksperimentuotojai. Jie kuria žaidimus, imituojančius juos supantį gyvenimą. Savo žaidimų namelyje, atokiau nuo tėvų, vaikai mokosi būti suaugusiaisiais.

Žaidimų nameliai ir jų nauda vaikų raidai

Žaidimai namelyje daro teigiamą įtaką vaikų fiziniam ir pažintiniam augimui. Edukologai ir psichologai pateikia keletą moksliniais tyrimais pagrįstų paaiškinimų, kodėl žaidimų nameliai yra svarbūs vaikų lavinimui:

 • Fizinis vystymasis: Žaisdami žaidimų namelyje vaikai lavina bendrąją motoriką, nes jie laipioja, ropoja ir tyrinėja įvairias žaidimų namelio erdves. Tai taip pat gali padėti lavinti smulkiąją motoriką, nes vaikai manipuliuoti mažais daiktais ir dekoruoti namelio sieneles.
 • Kognityvinis ugdymas: Žaidžiant žaidimų namelyje, lavėja pažintiniai gebėjimai, ypač žaidžiant vaizduotės ir simbolių žaidimus. Vaizduotės žaidimai leidžia vaikams tyrinėti skirtingus vaidmenis ir scenarijus, ir tai stiprina problemų sprendimo įgūdžius ir padeda suprasti kitokį mąstymą.
 • Emocinis augimas: Žaisdami žaidimų namelyje, vaikai lavina emocinį intelektą ir socialinius įgūdžius. Vaikai mokosi dalintis, bendrauti ir bendradarbiauti su kitais. Jie atsiduria įvairiose situacijose, kur turi išmokti valdyti savo emocijas, kai užsiima veikla, kuri jiems kelia iššūkių arba verčia nusivilti.
 • Kalbos lavinimas: Žaisdami žaidimų namelyje, vaikai kalbasi ir bendrauja su kitais. Tai natūraliai padeda turtinti šnekamąjį žodyną, sakinių struktūrą ir pasakojimo gebėjimus.

Užsiėmimai žaidimų namelyje gali padėti bendram vaikų vystymuisi, nes suteikia galimybių fiziniam, pažintiniam, emociniam ir kalbos lavinimui bei emocinei savireguliacijai.

Kaip išsirinkti geriausią žaidimų namelį?

Renkantis žaidimų namelį, gali būti labai sunku pasirinkti vieną iš begalės rinkoje siūlomų variantų. Nuo tradicinių medinių žaidimų namelių iki modernių, minimalistinių konstrukcijų – kiekvienam skoniui ir biudžetui atsiras kas nors tinkamo. Tačiau tėvams, kuriems rūpi dizainas, rasti žaidimų namelį, atitinkantį jų asmeninę estetiką, gali būti iššūkis.

Darydami pasirinkimą dėl žaidimų namelio, dauguma žmonių turi tam tikrų lūkesčių. Vieni tikisi paprastos, nedidelės konstrukcijos su keliomis pagrindinėmis funkcijomis, kiti ieško namelių, derančių prie namų interjero arba atitinkančių vaiko mėgstamas veiklas, pvz., su virtuvėle, ligonine, parduotuve, teatru ir pan. Sensorinė žaidimų širmelė sukurta taip, kad įkvėptų vaikų kūrybiškumą ir vaizduotę, o kartu suteiktų estetišką, stimuliuojančią aplinką vaikų žaidimo ir ugdymo erdvėse. Vaikai gali kurti savo pasaulius, pasitelkti vaizduotę ir vaidinti įvairius scenarijus. Širmelės-namuko ilgaamžiškumas, sienelių lankstymasis į visas puses, ir daugiau nei 800 skylučių sensorinei lavinamajai veiklai bei dekoravimui sukuria įvairiapusiškos veiklos ir žaidimo galimybių.

Sensorinė žaidimų širmelė, žaidimų namelis,skaitymo kampelis

32 žaidimo idėjos: žaidimų nameliai vaizduotės žaidimams

 1. Naudodami Sensorinę žaidimų širmelę-namelį, sukurkite mini sodą ar šiltnamį ir pasiūlykite vaikams vaidinti ūkininkus ar daržininkus, sodinti ir prižiūrėti įvairių rūšių augalus ir daržoves.
 2. Sukurkite mini restoraną ir paprašykite vaikų pasiskirstyti vaidmenimis – virėjais, padavėjais ir klientais.
 3. Naudodami sensorinį žaidimų namelį, sukurkite mini ligoninę ir pakvieskite vaikus vaidinti gydytojus ir slaugytojus, diagnozuojančius ir gydančius įvairias ligas.
 4. Sukurkite mini statybų aikštelę, o vaikams pasiūlykite tapti statybininkais ir architektais, projektuojančiais ir statančiais įvairių tipų pastatus.
 5. Sukurkite mini zoologijos sodą, kuriame vaikai galėtų vaidinti zoologijos sodo prižiūrėtojus, prižiūrinčius įvairius gyvūnus.
 6. Įkurkite mini parduotuvėlę ir pakvieskite vaikus pasiskirstyti vaidmenimis, pvz., parduotuvės savininkais, perkančiais ir parduodančiais įvairių rūšių prekes.
 7. Naudodami sensorinį žaidimų namelį, įkurkite mini grožio saloną, o vaikai, pasiskirstę vaidmenimis, tegul tampa šukuosenų meistrais ir vizažistais ir padaro vieni kitiems makiažą.
 8. Įrenkite mini gaisrinę ir paprašykite vaikų pasiskirstyti vaidmenimis, tapti ugniagesiais gelbėtojais, reaguojančiais į įvairias nelaimes.
 9. Naudodami sensorinį žaidimų namelį, sukurkite mini gamyklėlę ir pasiūlykite vaikams pasiskirstyti vaidmenimis, pvz., gamyklos darbininkais, surenkančiais įvairių rūšių gaminius.
 10. Naudodami sensorinį žaidimų namelį, sukurkite mini policijos nuovadą ir paprašykite vaikų suvaidinti policijos pareigūnus, kurie sprendžia įvairių rūšių nusikaltimus.
 11. Įkurkite mini biurą ir tegul vaikai tampa verslininkais, priimančius svarbius sprendimus ir vedančius susitikimus.
 12. Įrenkite mini dailės studiją ir pakvieskite vaikus tapti menininkais, dailininkais, skulptoriais, kuriančiais įvairius meno kūrinius.
 13. Sukurkite mini paplūdimį ir pasiūlykite vaikams suvaidinti gelbėtojus, prižiūrinčius paplūdimio lankytojų saugumą.
 14. Naudodami sensorinį žaidimų namelį, sukurkite mini mokslinę laboratoriją ir paprašykite vaikų vaidinti mokslininkus, atliekančius įvairius eksperimentus.
 15. Įrenkite mini biblioteką ir paprašykite vaikų suvaidinti bibliotekininkus, kurie tvarko ir rekomenduoja knygas lankytojams.
 16. Naudodami sensorinį žaidimų širmelę, sukurkite mini oro uostą ir paprašykite vaikų pasiskirstyti vaidmenimis, tapti pilotais, skrydžių palydovais ir keleiviais.
 17. Sukurkite mini teatrą sensoriniame žaidimų namelyje, tegul vaikai tampa aktoriais, režisieriais ir scenos darbininkais.
 18. Naudodami sensorinį žaidimų namelį, sukurkite mini SPA centrą, kuriame vaikai galėtų vaidinti masažuotojus ir kosmetologus, atliekančius sveikatos ir grožio procedūras.
 19. Sukurkite mini ūkį ir pasiūlykite vaikams vaidinti ūkininkus, auginančius įvairias kultūras ir gyvulius.
 20. Įrenkite pilį arba tvirtovę – sensorinės žaidimų širmelės sienelės taps bokštais ir sienomis.
 21. Naudokite sensorinę žaidimų širmelę kaip sceną lėlių spektakliui.
 22. Sukurkite mini labirintą su sensorine žaidimų širmele ir pakvieskite draugus bei šeimos narius įveikti jį.
 23. Sukurkite mini ligoninę su apžiūros kabinetais ir operacine.
 24. Naudokite sensorinių žaidimų širmelę kaip sceną talentų šou, muzikiniam pasirodymui ar magijos šou.
 25. Sukurkite įsivaizduojamą akvariumą.
 26. Naudokite sensorinę širmelę kaip erdvę vaikų išradimų parodai.
 27. Sukurkite mini sodą, panaudodami širmelės sienelėmis atskiriamas erdves skirtingiems augalams prižiūrėti
 28. Įrenkite mini pašto skyrių su pašto siuntų rūšiavimo vieta, siuntų priėmimo ir išdavimo erdve.
 29. Sukurkite mini pramogų parką vaikų žaislams.
 30. Naudokite sensorinę žaidimų širmelę kaip dekoraciją istorijų kūrimo ir pasakojimo seansui.
 31. Įsirenkite jaukų skaitymo kampelį.
 32. Įkurkite namelyje ledų kioskelį, kavinę, restoraną.

Leave a Comment.