Pojūčių žaidimai: mažųjų tyrinėtojų pažinimo kelias

Pojūčių žaidimai stimuliuoja pojūčius ir skatina tyrinėti bei eksperimentuoti su įvairiomis tekstūromis ir medžiagomis. Tai labai svarbi vaikų raidos dalis, padedanti pažinti juos supantį pasaulį ir ugdyti svarbius įgūdžius.

Sensoriniai žaislai ir priemonės padeda vaikams lavinti tokius pojūčius, kaip regėjimas, lytėjimas, skonis, kvapas ir klausa, ir paskatina juos praktiškai tyrinėti aplinką. Pojūčių žaidimai gali būti įvairių formų – nuo žaidimų su smėliu ir vandeniu iki įvairių tekstūrų ir medžiagų naudojimo.

Lavina esminius gyvenimo įgūdžius

Kai vaikai eksperimentuoja, jie ne tik smagiai leidžia laiką, bet ir lavina svarbius gyvenimo įgūdžius. Vokiečių pedagogas Friedrichas Froebelis (1782-1852), sukūręs vaikų darželio koncepciją, išplėtojo žmogaus raidos teoriją ir teigė, kad vaikai mokosi ir tobulina pasaulio supratimą tiesiogiai jį patirdami. 

Vaikai savo rankomis ir kūnais stebi, eksperimentuoja, tyrinėja juos supantį pasaulį. Tai padeda jiems geriau suprasti erdvę ir dydį, taip pat lavinti gebėjimą samprotauti.

Pojūčių žaidimai padeda vaikams lavinti smulkiąją motoriką, tobulinti rankų ir akių koordinaciją, stiprinti pažintinius ir problemų sprendimo gebėjimus. Be to, jie suteikia vaikams galimybę suprasti priežastis ir pasekmes bei paaiškinti, kaip keičiasi juos supantis pasaulis.

Vienas didžiausių jutiminių patirčių privalumų yra tai, kad jos leidžia vaikams savarankiškai įsitraukti į pažinimo procesą. Vaikai gali laisvai tyrinėti ir sau tinkamu tempu rinktis, kaip ir kiek jie nori žaisti su jiems prieinamomis medžiagomis ir žaislais. Toks žaidimas ypač naudingas vaikams, kurie iš prigimties yra smalsūs ir mėgsta tyrinėti aplinką.

Šalia ugdomosios naudos pojūčių žaidimai taip pat yra puikus būdas vaikams lavinti vaizduotę ir kūrybiškumą. Vaikai gali pasitelkti savo pojūčius, kad susikurtų naujų ir įdomių patirčių, per pojūčių žaidimus išgyventi emocijas ir lavinti socialinius įgūdžius.

Pojūčių tyrinėjimas: Skatinkite vaiką rankomis ir kojomis tyrinėti smėlio tekstūrą ir svorį. Į smėlį pridėkite kitų medžiagų, pavyzdžiui, kriauklių, akmenukų ar lazdelių, kad vaikas patirtų papildomų pojūčių.
Sensorinis Smėlio ir Vandens Žaidimų Staliukas KOPA

Pojūčių žaidimų galia

Mažoji Ieva buvo labai aktyvus vaikas, mėgo tyrinėti ir žaisti. Ievutė visada buvo judesy ir mėgo liesti, ragauti ir užuosti viską, kas ją supo. Vieną dieną jos tėveliai nusprendė pastatyti sensorinį staliuką, pripildytą įvairių medžiagų. Ieva buvo sužavėta! Ji praleido valandų valandas žaisdama su smėliu, kriauklėmis, akmenukais, atrasdama naujas tekstūras, kvapus ir tyrinėdama ją supantį pasaulį.

Ieva atrado daugybę naujų pojūčių. Tarp pirštų ji jautė smėlio glotnumą ir akmenukų kietumą. Ji tyrinėjo vandenį, jautė jo vėsą ir stebėjo, kaip burbuliukai kyla į paviršių.

Ilgainiui Ievos tėvai pastebėjo, kad pagerėjo jos smulkiosios motorikos įgūdžiai, ji sugebėjo tiksliau atlikti užduotis ir jas kontroliuoti. Jie taip pat pastebėjo, kad Ieva labiau pasitiki savimi ir lavina vaizduotę žaisdama. Ji gebėjo naudotis savo pojūčiais, kad sukurtų naujų ir įdomių patirčių, taip pat gebėjo per žaidimą išgyventi savo emocijas ir lavinti socialinius gebėjimus.

Galimybių yra begalė

Ieškant tinkamų žaislų pojūčių žaidimams, galimybių yra begalė. Nuo smėlio ir vandens stalų iki įvairiomis medžiagomis pripildytų sensorinių dėžučių – yra daugybė variantų, kurie padės jūsų vaikui pažinti aplinką per sensorinius žaidimus. Svarbiausia pasirinkti saugius, nekenksmingus ir vaiko pojūčiams patrauklius žaislus ir medžiagas.

Pojūčių žaidimai – tai vaikų pažinimo kelionė, teikianti daug naudos jų vystymuisi ir gerovei. Jie suteikia vaikams galimybę praktiškai tyrinėti aplinką, savarankiškai žaisti, padeda ugdyti svarbius gyvenimo įgūdžius ir kartu smagiai leisti laiką. Jei ieškote būdų, kaip paskatinti savo vaiko vystymąsi, pamėginkite įtraukti sensorinius žaislus į kasdienę rutiną.

35 idėjos pojūčiams lavinti

Pojūčių žaidimai – tai smagus ir įtraukiantis būdas vaikams tyrinėti ir pažinti juos supantį pasaulį. Dalinamės 35 sensorinių žaidimų idėjomis, kurias galite išbandyti su savo vaiku:

 • Žaidimas vandenyje: Pripildykite vonią ar baseiną vandens ir leiskite vaikui pliuškentis ir žaisti su puodeliais, indeliais ir kitais vandens žaislais.
 • Žaidimas prie šviesos staliuko: Skatinkite vaiką tyrinėti įvairius ant staliuko esančius daiktus, pvz., spalvotas kaladėles, permatomas figūras ar raides.
 • Žaidimas su šešėliais: Naudodamiesi žibintuvėliu ar kitu šviesos šaltiniu, ant sienos kurkite šešėlius. Paskatinkite vaiką parinkti ar išlankstyti iš popieriaus įvairias figūras ir stebėkite, kaip šešėliai keičiasi ir juda.
 • Žaidimas su ledu: ledo kubeliuose užšaldykite mažus žaislus ar daiktus ir leiskite vaikui juos ištirpdyti, kad surastų paslėptą lobį.
 • Žaidimas su skutimosi kremu: Ant stalo ar padėklo užpurkškite skutimosi kremo ir leiskite vaikui išsklaidyti ir ištirti jo tekstūrą.
 • Žaidimai su tešla: Pasigaminkite naminės tešlos arba nusipirkite jau pagamintos tešlos ir leiskite vaikui ją formuoti ir lipdyti.
 • Kinetinis smėlis: Šis specialus smėlis yra formuojamas ir lengvai valomas, todėl puikiai tinka sensoriniams žaidimams.
 • “Debesų” tešla: Tai miltų ir aliejaus mišinys, pasižymintis unikalia tekstūra, jį galima formuoti ir lipdyti.
 • Piešimas pirštais: Pasiūlykite vaikams piešti pirštais ant popieriaus arba skaidyti dažus supiltus į sensorinį maišelį.
 • Laisvas žaidimas lauke: Pakvieskite vaikus žaisti smėlio dėžėje arba paplūdimyje. Aprūpinkite juos kibirėliais, kastuvėliais ir kitais smėlio žaislais, skatinkite laisvą, kūrybišką ir vaizduotę lavinantį žaidimą.
 • Sensorinis tyrinėjimas: Skatinkite vaiką rankomis ir kojomis tyrinėti smėlio tekstūrą ir svorį. Į smėlį pridėkite kitų medžiagų, pavyzdžiui, kriauklių, akmenukų ar lazdelių, kad vaikas pajaustų skirtingus pojūčius.
 • Smėlio pilių statymas: Kartu su vaiku statykite smėlio pilis naudodami formeles arba rankomis. Skatinkite juos eksperimentuoti su įvairiomis formomis ir konstrukcijomis bei pasitelkti vaizduotę, kad sukurtų savo unikalius statinius.
 • Smėlio žaidimai: Užpildykite sensorinę dėžę smėliu ir pridėkite įvairių objektų, kuriuos vaikas galės atrasti ir tyrinėti. Tai gali būti maži žaislai, plastikiniai gyvūnai arba paslėpti lobiai.
 • Burbulinė plėvelė: paskatinkite pirštukais suspausti ir susprogdinti oro burbuliukus plėvelėje.
 • Lauko virtuvėlė: Įrenkite lauke vietą su priemonėmis, tinkamomis žaidimams su žeme,  purvu, gaminkite sriubas, žalumynų salotas, kepkite “blynus”.
 • Valgomasis sensorinis žaidimas: Sukurkite sensorinę patirtį naudodami maisto produktus, pavyzdžiui, spagečius, želė ir pudingą.
 • Balionai: Pripūskite keletą balionų ir pasiūlykite vaikams juos nupūsti iš vienos vietos į kitą, nenaudojant rankų.
 • Tapyba ledo kubeliais: Užšaldykite dažus ledo kubelių indeliuose ir leiskite vaikui piešti užšaldytais kubeliais.
 • Druskos tešla: Tai miltų, druskos ir vandens mišinys, kurį prieš kepant galima formuoti.
 • Spalvoti ryžiai: Dažykite ryžius įvairiomis spalvomis ir kurkite mandalas.
 • Raidės iš švitrinio popieriaus: Iš švitrinio popieriaus pagaminkite tekstūrines raides ir leiskite vaikui jas liesti ir tyrinėti.
 • Pasivaikščiojimas sensoriniu takeliu: Ant žemės padėkite įvairių tekstūrų medžiagų, pavyzdžiui, kilimo, žolės ir smėlio, ir leiskite vaikui vaikščioti basomis.
 • Sensoriniai buteliukai: Pripildykite vandens buteliukus aliejaus, blizgučių ir smulkių daiktų ir kartu su vaikais stebėkite,  kaip jie keičiasi purtant.
 • Žaiskite su veltiniais kamuoliukais: Naudodamiesi pincetu arba žnyplėmis, perkelkite kamuoliukus iš vieno indo į kitą.
 • Žaidimas su plunksnomis: Tyrinėkite įvairias plunksnas,  darykite su jomis dažų antspaudus.
 • Gamtos radiniai: Rinkite įvairias gamtines medžiagas, pavyzdžiui, lapus, akmenukus ir pagaliukus, tyrinėkite jų formas, spalvas, paviršiaus lygumą,  kurkite koliažus ant šviesos staliuko.
 • Magnetiniai žaidimai: Vaikams patinka žaisti su magnetais ir stebėti,kaip objektai traukia arba atstumia vienas kitą.
 • Šlykštukai (“slime”): Pasigaminkite arba nusipirkite šlykštukų, modelino masės. Vaikams patinka ją ištempti ir formuoti.
 • Vandens karoliukai: Išmirkykite mažus vandens karoliukus vandenyje, kad jie išbrinktų.  Jų švelnus, slidus, vėsus paviršius labai traukia vaikus.
 • Žaidimas su muilo burbulais: Pūskite,  gaudykite ir sprogdinkite burbulus.
 • Kvapnioji žaidimų tešla: Į naminę žaidimų tešlą įmaišykite įvairių kvapų, kad sukurtumėte naują jutiminę patirtį.
 • Žaidimas medvilniniais kamuoliukais: Pasiūlykite vaikui tyrinėti vatos kamuoliukus, stebėti kaip jie rieda ar krenta,  palieka dažų antstpaudą.
 • Piešimas ant akmenų: Dažykite akmenis, rašykite ant jų raides, skaičius,  simbolius,  tyrinėti skirtingas jų tekstūras ir formas.
 • Žaiskite “Aš seklys”: Pripildykite kelis balionus įvairių daiktų ar medžiagų (vandens, smėlio, ryžių ar smulkių daiktų, pavyzdžiui, karoliukų ar rutuliukų). Paprašykite vaikų apčiuopti balionus ir pagal tekstūrą bei svorį atspėti, kas yra viduje.

Pojūčių žaidimų yra daugybė, tad būkite kūrybingi ir smagiai praleiskite laiką!

Leave a Comment.