Yra vienas dalykas, kuris lydi vaikystę ir kurio vertėtų pasimokyti iš vaikų. Jos Didenybė Vaizduotė.
Neseniai su draugais kalbėjome apie svajones. Kad ir kaip įkvepiančiai ir paprastai skamba ši tema, ne visiems buvo lengva įvardinti savo didžiąją svajonę. Ir priežastis nebuvo susijusi su žmogaus uždarumu ar drovumu.
Kas atsitinka mūsų drąsiai vaikystės palydovei vaizduotei, kai užaugame? Ar vaizduotė išnyksta, nes mums daugiau jos nebereikia?
Ką turėtume daryti ankstyvaisiais vaikystės metais, siekdami užauginti ir išsaugoti vaizduotės raumenį visam gyvenimui?
Vaizduotė yra augimo variklis
Smalsūs vaikai stebi aplinką, užduoda galybę klausimų ir užpildo žinių ar suvokimo spragas savo drąsia ir nuoširdžia vaizduote. Vaikai svajoja, fantazuoja ir sukuria savo unikalų suvokimą apie tai, ko dar negali paaiškinti.
Iš šių fantazijų niekas nesišaipo ir nepajuokia. Atvirkščiai, mes žavimės ribų neturinčios vaiko vaizduotės platumomis ir ilgumomis.
Jeigu mums parodytų baltą popieriaus lapą, pirma mintis dažniausiai būtų labai aiški – ant lapo galima piešti ir rašyti. Vaikui balto lapo asociacijos bus įvairesnės. Lapą galima sulankstyti į lėktuvą, suplėšyti ir “pagaminti” sniegą, susukti į žiūroną.
Vaikui augant, naujai įgytos žinios ir patirtys pradeda išstumti vaizduotę. Mums sunku pamiršti tai, ką išmokome. Tapimas ekspertu dažnai uždaro pažinimo duris į tai, ko nesuvokiame. Nenorime pasirodyti naiviais ar neišmanėliais, būti pajuokti ir atsidurti nekomforto zonoje.
Vaikai dažnai pastebi dalykus, prie kurių mūsų akis pripratusi ir todėl jau nebepastebi, nes “taip visada buvo”, “taip reikia”. Tokioje situacijoje net suerzina smalsus klausimas “kodėl?”, nes esame verčiami išeiti iš komforto zonos ir pažiūrėti į pasaulį naujomis akimis.
300 klausimų per dieną
Nenuostabu, jeigu kartais jaučiatės, kad klausimų gausa yra sunkiai pakeliama. Tyrimais buvo nustatyta, kad vaikai nuo 2 iki 10 metų amžiaus vidutiniškai per dieną užduoda 300 klausimų. Smalsiausios yra 4 metų metų mergaitės, jos užduoda apie 390 klausimų.
Kad ir kaip norėtųsi šį vaikų įprotį pristabdyti, edukologai pataria priešingai. Mes turėtume skatinti vaikų smalsumą ir patys užduoti kuo daugiau klausimų. Beje, tai visai neblogas būdas “pailsėti” nuo vaikų klausimų, kol jie galvos ką atsakyti į Jūsų klausimą!
Kodėl?
Dr. Michele Borba, psichologė, edukologė ir knygų tėvams autorė, sako, kad pokalbiai su vaikais, išklausant ir užduodant klausimus, padeda jiems išlaikyti atvirą mąstyseną. Svarbu, kad mūsų vaikai puoselėtų vaizduotės gebėjimą bei troškimą suvokti ir suprasti tai, kas nepažįstama. Mes galime padėti išsaugoti šias vaiko savybes ne tik atsakydami į klausimus, bet ir juos užduodami.
Pokalbiai padedantys auginti svajones
Kad būtų lengviau pradėti pokalbius, lavinančius atvirą vaikų mąstyseną, smalsumą ir vaizduotę, dalinamės mums įdomiausių klausimų sąrašu. Gal ir patys pabandysite juos atsakyti?
- Kas padeda tau jaustis laiminga?
- Ko tikiesi iš dienos kiekvieną rytą, kai atsibundi?
- Jei tavo žaislai galėtų kalbėti, ką jie pasakytų?
- Jei galėtum auginti mūsų kieme ką tik panorėjęs. kas tai būtų?
- Kada jautiesi drąsi?
- Jeigu rašytum knygą, apie ką ji būtų?
- Kokie garsai tau patinka?
- Kur dabar pasirinktum keliauti ir kaip ten patektum?
- Įsivaizduok, kad esi restorano vadovė. Papasakok apie savo restoraną, kokį maistą jame ruoštum?
- Jeigu turėtum slaptą olą miške, kas joje būtų?
- Jeigu galėtum pakalbėti su bet kuriuo pasaulio gyvūnu, ką pasirinktum ir apie ką kalbėtum?
- Kaip tu manai, kaip tarpusavyje susikalba gyvūnai?
- Aprašyk savo tobulą dieną. Ką tu darai, kad tavo dienos būtų tokios?
- Kuris gyvūnas būtų geriausias vairuotojas ir kodėl?
- Jeigu tau reiktų sugalvoti naujas spalvas, tai kokios jos būtų ir kaip jas pavadintum?
- Kuo tau patinka dalintis su kitais žmonėmis?
- Ar esi sugalvojusi kokį nors išradimą?
- Jei būtum fotografas, kokias nuotraukas norėtum daryti?
- Jei būtum superherojė, kokios būtų supergalios?
- Kokia yra tavo didžiausia svajonė?
Jos Didenybė Vaizduotė mus karališkai lydės, kai būsime atviri naujoms patirtims ir mąstymo modeliams, kai išeisime iš tos komforto būsenos, kurioje esame išmoktų dalykų ekspertai. Vaizduotė yra gebėjimas, kurio verta mokytis iš vaikų. Kalbėkimės su vaikais ir kurkime ribų nepaisančias svajones.