Intuityviai jaučiame, kad aplinka – šviesa, garsai, spalvos, kvapai – veikia mūsų emocijas ir nusiteikimą aktyviai veiklai ar poilsiui. Reggio Emilia filosofijos kūrėjas Loris Malaguzzi teigia, kad aplinka yra trečiasis pedagogas, nes skatina vaiką pažinti savo stipriąsias savybes ir prisideda prie jo savivertės ugdymo.
Niujorko universiteto psichologijos mokslų daktarė Emily Balcetis tyrė, kaip mus supanti aplinka veikia mūsų motyvaciją. Tyrimo metu išaiškėjo, kad tai, ką mes matome kiekvieną dieną yra glaudžiai susiję su tuo, ką mes galvojame ir darome. Aplinka, kurioje esame, formuoja mūsų motyvaciją bei lemia, ar mes norime įsitraukti bei ją tyrinėti. Svarbu, kad ji būtų įkvepianti, patogi naudotis ir leidžianti išbandyti savo galimybes.
Kokia aplinka tampa vertinga, kūrybiška ugdymo padėjėja?
Interaktyvi erdvė
Vaikų poreikiai per dieną keičiasi bent keletą kartą. Kai erdvė yra mobili ir gali lengvai kisti, o baldai suprojektuoti taip, kad atliktų keletą funkcijų, įvairūs vaikų poreikiai yra patenkinami.
Pavyzdžiui, širmelėmis galima atskirti erdvę, kad vaikai galėtų netrukdomai kurti žaidybines situacijas, arba sukurti ramų skaitymo kampelį.
Kai aplinkoje yra daiktų, kurie kiekvieną dieną gali transformuotis, tai skatina vaikus nenustoti tyrinėti ir ieškoti naujų panaudojimo būdų. Abstrakčios, minimalistinės ar organiškos formos kviečia kurti ir žadina vaizduotę.
Neperkrauta erdvė
Ar pastebėjote, kad kuo mažiau vaikas turi žaislų – tuo daugiau žaidžia? Vis dar gajus mitas, kad vaikams reikia daug žaislų, kad jie turėtų kuo užsiimti. O vaikams patinka minimalistinės erdvės! Jiems reikia atvirų, neperpildytų erdvių, kuriose nesijausdami suvaržyti, galėtų leisti savo vaizduotei reikštis neribotai. Tai juos skatina susigalvoti įvairių žaidimo scenarijų ir bendradarbiauti ieškant sprendimų.
Estetiška aplinka
Dažnai yra manoma, kad daiktai skirti vaikams turi būti ryškūs, spalvingi, nes jiems tai patinka. Išties, didžiulė spalvų įvairovė blaško, kelia chaoso jausmą bei gali neigiamai veikti emocijas. Estetiška aplinka, kurioje vyrauja šviesios spalvos, didina erdvę, kuria jaukumo jausmą, padeda vaikams jaustis ramiai bei saugiai, ir net skatina koncentraciją.
Judrumą skatinanti aplinka
Vaikai nuolatos juda, tai kodėl gi to nepaskatinus? Vienas Japonijos darželis tai daro itin kūrybiškai – darželis yra suprojektuotas apskritimo formos, o ant jo stogo yra žaidimų aikštelė, kur vaikai nevaržomi laksto ir žaidžia didžiąją dienos dalį. Bėgiodami jie kasdien vidutiniškai nubėga net 4 kilometrus, ir niekas nesijaudina, kur jie bėga, nes nėra kur pabėgti, o tik suktis ratu!
Vaikai itin mėgsta karstytis po medžius, tai po jais yra įrengti tinklai, į kuriuos jie nesibaimindami gali kristi. Darželio architektas Takaharu Tezuka teigia, kad vaikų nereikia kontroliuoti ar stengtis pernelyg apsaugoti, jiems reikia leisti griūti ir nebijoti, jei jie šiek tiek susižeidžia. Būtent taip jie išmoks, kaip gyventi šiame pasaulyje.
Lauko aplinka
Gamta sužadina visus pojūčius – regą, klausą, skonį, uoslę ir lytėjimą. Būdami gamtoje ar žaisdami su natūraliomis medžiagomis, vaikai ugdo visus šiuos pojūčius bei išmoksta jais kūrybiškai naudotis. Žaisdami lauke vaikai gali džiaugtis nesibaigiančiais atradimais. Tinkama apranga ir jų niekas nesustabdys!
Pagal Reggio Emilia metodą aplinka, atliepianti vaikų poreikius, skatina juos domėtis aplink supančiu pasauliu bei jį pažinti. Sukūrę įtraukiančią aplinką, padėsime vaikui pažinti save bei atskleisti savo gebėjimus, kaip Konfucijus rašė: „Pasakyk man, ir aš pamiršiu. Parodyk man, ir aš prisiminsiu. Įtrauk mane, ir aš suprasiu“.