Kodėl svarbu atskirti užsiėmimų erdves darželyje?

Ateinant rudeniui, norisi peržvelgti vaikų erdves, darželius ir sutikti mažuosius pasiruošus naujiems iššūkiams.

Kiekvieną dieną darželyje vaikai patiria daug įspūdžių, būna apsuptyje žmonių ir užsiima įvairiausia veikla. Tam, kad užsiėmimai turėtų daugiausia naudos vaiko vystymuisi, geriausia būtų sukurti sąlygas, kad kiekvienas iš jų būtų atskiroje zonoje.

Darželio erdvių zonavimas padeda vaikams sutelkti dėmesį, nes išvengiama chaoso dėl didelio veiklų pasirinkimo be jokios sistemos. Tyrimai rodo, kad vaikams geriausia vienoje vietoje turėti iki 10 žaislų, kad mėgautųsi kokybišku žaidimu ir nesiblaškytų. Tad atskiri užsiėmimų centrai leistų pasinerti į žaidimą būtent su tomis priemonėmis, kurios tuo metu yra centre.

Užsiėmimų suskirstymas į atskiras zonas gali taip pat veikti kaip individualaus vaiko plano sudarymas. Vaikas gali pasirinkti užsiėmimą pagal savo nuotaiką bei nuspręsti, kiek laiko jis nori jai skirti. Be to, vaikas nejaučia spaudimo ir gali užsiimti veikla savo tempu.

Skirtingos užsiėmimų erdvės gerina vaiko socialinius įgūdžius. Prisijungti prie grupės ir sutarti su aplinkiniais yra kiekvieno užsiėmimo ašis. Net jei vaikas nori ramiai pabūti, jis turi tai išmokti išreikšti aplinkiniams.

Atskirų žaidimo zonų įvardijimas prisideda prie vaiko savęs pažinimo. Jis gali pastebėti, kur praleidžia daugiausiai laiko, kokia veikla labiausiai patinka ir traukia dėmesį, o vėliau be to aiškiai tai išreikšti.

Priklausomai nuo vaikų amžiaus, užsiėmimų zonos gali kisti, bet čia pateikiame keletą jų pavyzdžių ir galimų veiklų:

  • Meno artelė

Šioje erdvėje vaikai susipažįsta su įvairiosiomis medžiagomis bei technikomis. Vaikai gali piešti, tapyti, klijuoti, žaisti su plastilinu, lipdyti iš molio.

  • Konstravimo kampelis

Ankstyvojo ugdymo erdvėse konstravimo užsiėmimai yra neabejotinai labai svarbūs vystymuisi. Šioje zonoje vaikai gali žaisti su įvairiausiomis medinėmis kaladėlėmis, Lego, konstruoti kelius ar tunelius. Tegu laisvai reiškiasi vaikų fantazija!

  • Raidžių kampelis

Šiame kampelyje pažinkite raides – mokykitės kaip jos atrodo, kaip jungiasi ir formuoja žodžius. Mokykitės rašyti raides ant smėlio (nutrynus – lengva pradėti iš naujo!), dėliokite raidelių formeles į žodžius, o žodžius į sakinius.

  

  • Matematikos kampelis

Čia vaikai mokosi pažinti ne tik skaičius, bet ir formas, kiekius. Rūšiuokite akmenėlius pagal spalvas, dėliokite žaisliukus į krūveles ir mokykitės, kur daugiau, o kur mažiau.

  • Pažinimo kampelis

Ugdykite mokslininkus! Surinkite gamtinių medžiagų – akmenėlių, šakelių, gėlyčių, kriauklių ir pro padidinamąjį stiklą stebėkite jų sandarą. Mokykitės atskirti paukščius, gal jiems ir inkilėlį sukursite kartu?

  • Vaidmenų žaidimo vieta

Vaidmenų centras, kuris dažnai vaikams primena namus. Virtuvės įranga, staliukai, kėdutės, širmelės – visa tai skirta žaisti “namus”. Taip pat kurkite šešėlių teatrą, atidarykite savo restoraną ar parduotuvę.

  • Atsipalaidavimo kampelis

Minkštos detalės, švelnus kilimas, knygų lentynėlė. Viskas ko reikia, ramiam knygučių vartymui ar skaitymui, o gal minutėlei atsikvėpti nuo kitų vaikų.

  • Lauko zona

Lauko zonai būtų galima skirti visai atskirą straipsnį. Ją galima skirstyti bent į tris atskiras erdves – aktyviąją, vaidmenų bei smėlio ir vandens žaidimų. Smėlio ir vandens staliukai suteikia daug džiaugsmo vaikams, žaidžiant su šlapiomis medžiagomis.

Leave a Comment.