Kalėdos – tai tas metas, kai grįžtame į namus, į šeimą. Šį kartą ne tik grįžtame, bet ir užsidarome namuose ilgesniam laikui nei norėtume. Kaip nepasiduoti ir kur slypi augimo galimybės karantino metu?
Iš pavasarinio karantino patirties jau žinome, kad nebus lengva. Vėl turėsime žongliruoti daugybe darbų vienu metu, ieškoti kuo užimti vaikus, kad tai būtų lavinanti, prasminga veikla (neatimanti viso jūsų laiko!). Vėl bus sudėtinga rasti laiko ir motyvacijos pasirūpinti savo fizine ir psichine sveikata, tiesiog pabūti su savimi.
Šiam žinojimui norisi rasti šviesesnę atsvarą. Juk gamtoje turi būti pusiausvyra, ar ne?
Kas vyksta smegenyse, kai aplink daug pokyčių?
Neuromokslininkas, Stanfordo Universiteto profesorius, rašytojas, TV laidų apie mokslą kūrėjas David Eagleman tiki, kad mūsų smegenų veikla yra tokia intensyvi ir reikšminga, kad drąsiai galima teigti, jog kiekvieną savaitę, kiekvienais metais tampame truputį kitokiu žmogumi. Įsivaizduokite 86 milijardus neuronų, mūsų smegenyse kuriančių tarpusavyje jungčių tinklą…
David Eagleman sako, kad COVID-19 turi smegenims gerą žinią – esant neįprastoms aplinkybėms, mūsų smegenyse kuriasi ypatingai daug naujų jungčių.
Jei tik esame sveiki, mūsų smegenys intensyviai dirba, nes turime rasti naujus sprendimus įprastoms situacijoms, suformuoti naują discipliną, ritualus. Turime sukurti naują pasaulio modelį, kad vėl galėtume numatyti kas bus toliau.
Vaikų smegenys vystosi dar sparčiau, ypač kritinių augimo periodų metu. Pirmasis periodas prasideda nuo 2 metų ir trunka iki 7-ių. Šiuo periodu neuronų jungčių skaičius padvigubėja. Dvimečių smegenyse yra du kartus daugiau jungčių nei suaugusių. Todėl vaikų patirtys šiuo augimo metu didele dalimi nulemia jų holistinį vystymąsi vėlesniuose laikotarpiuose.
Tad pasibaigus pandemijai – o ji tikrai pasibaigs! – būsime kūrybiškesni, išmintingesni ir stipriai ūgtelėję.
Nuo ko pradėti?
Pavasarį edu2 tinklaraštyje dalinomės patarimais, kurie puikiai tinka ir antrajam karantinui:
- Kaip organizuoti ugdymą namuose, kur ieškoti vertingo ugdymo turinio, užsiėmimų, žaidimų?
- Kaip adaptuotis prie pasikeitusių sąlygų, sukurti neperkrautą ugdymo dienotvarkę?
Toliau ieškosime ir dalinsimės su Jumis vertingomis ir kasdienybę palengvinančiomis žiniomis ir patirtimis. Rašysime apie tai, kaip konkrečiai galime pasirūpinti savo ir vaikų geresne nuotaika, savijauta ir vidine ramybe. Taip pat pasidalinsime kitų žmonių, šalių, ugdymo įstaigų gerosiomis patirtimis.
Na, o šį kartą siūlome patikrinti LEGO fondo sudarytą lavinamųjų žaidimų sąrašą, kurį galite rūšiuoti pagal vaikų amžių, užsiėmimo trukmę, reikalingas priemones.