Vasara ir atostogos yra puikūs dalykai, tačiau grįžimas į mokyklą taip pat yra vertas šventės vaikams, o dar labiau… tėvams. Elena, trijų judrių mokyklinio amžiaus berniukų mama, atskleidžia, kodėl ji švenčia mokslo metų pradžią.
Po kelių mėnesių vaikų atostogų pažvelgusi į savo tris mokyklinio amžiaus sūnus, galiu tvirtai pasakyti – mokslo metų pradžia yra nuostabu. Juokinga, bet dar prieš kelis mėnesius nekantriai laukiau mokslo metų pabaigos.
Daugiau fizinės realybės
Taigi, lenkiame pirštus. Pirma, didelę atostogų dalį aš atlieku baidyklės vaidmenį. Aš baidau savo vaikus nuo ekranų. Išbandžiau įvairias strategijas ir taktikas: tariuosi dėl laiko, įvedame apribojimus įrenginiuose. Susitariame- tiek kiek žaidžia kompiuteriu, tiek laiko skaito. Netinkamai elgiasi- sumažinu laiką. Kartais būna labai rimtų pokalbių ir ekranai dingsta kelioms dienoms. Visas šias pastangas reikia dauginti iš 3, nes vaikai trys, amžiai skirtingi. Tai reiškia taisyklės skirtingos, o tuomet reikia valdyti ir lūkesčius- o kodėl man tik 1 valanda, o jam 2? Kuo daugiau laisvo laiko turi vaikai, tuo daugiau reikia baidyti. Svajoju, kaip pirmą mokslo metų dieną iš baidyklės pavirstu normaliu žmogumi.
Pagaliau (truputį) daugiau tvarkos
Antra. Kuo daugiau laiko vaikai praleidžia namuose, tuo labiau pradedi tikėti, kad juose apsigyveno mitologinės, nematomos būtybės, kurių tikslas – kuo labiau apkuisti namus. Daiktai nepaliaujamai juda. Kojinės gumuliukas ant valgomojo stalo, graužtukas knygų lentynoje, Nerf kulkos tarp avižinių dribsnių. Pusė dienos mokykloje ir dvigubai tvarkingiau namuose.
Visi turi ką veikti!
Trečia. Mažiau klausimų “ką man veikti”. Aš stoiškai bandau neatsakinėti į šį klausimą. Bet stoiškumui ugdyti reikia mano pastangų ir kantrybės. Tiesa, 17 -metis tokio klausimo neužduoda, atvirkščiai, aš nuolat stebiuosi, kaip galima taip nieko neveikti..
Disciplina ir rutina gyvenimą sustato į vėžes
Ketvirta. Pasiilgau rutinos. Ėjimo miegoti laiku, aiškios vaikų dienotvarkės. Paauglio miegas iki vidudienio pradėjo erzinti ir kelti nerimą. Yra laikas pasivaikščioti ir yra laikas eiti nuo taško A iki taško B. Disciplina padeda įveikti mūsų kasdienio gyvenimo atstumus. Psichologas S. Alexander teigia, kad iš pirmo žvilgsnio žmogų, besilaikantį kasdieninės rutinos, galime apibūdinti kaip nelankstų ir stokojantį vaizduotės. Priešingai, tyrimai rodo, kad rutina išlaisvina mus nuo per didelio minčių šurmulio, gerina psichinę sveikatą ir iš tiesų gali skatinti kūrybiškumą.
Taigi, valio mokslo metų pradžiai!
O kaip mokslo metų pradžią švenčiate jūs?
Mano tradicija – nuotraukos su kardeliais prie namų pirmąją mokslo metų dieną. Vaikams vėliau smagu tyrinėti, kaip kiekvienas jų pasikeitė per metus. Jie puikiai atsimena, kaip tą dieną jautėsi! Kartais – išvyka su draugų šeimomis į gamtą, kur vaikai pučia muilo burbulus, spardo kamuolį, o ant žolės – piknikas. Nedidelės dovanėlės – taip pat gali būti šventės dalis. Aš dažnai renkuosi saldainius, knygą ar stalo žaidimą. Pavyzdžiui, Vaizduoklių kortelės puikiai tiks vyresnio mokyklinio amžiaus vaikui ir studentui- šiems labai sudėtinga rasti ką nors tinkamo.
Man asmeniškai mokslo metų pradžia yra net ryškesnė nei Naujų metų pradžia. O ryškią pradžią aš švenčiu!
Elena Aleknavičienė