Sodininkas ir dailidė: kas esate Jūs?

Ar kada pagalvojote, kad žodžių junginys „vaikų darželis“ tai tiesioginė užuomina į sodą? Kartais mes taip dažnai naudojame šiuos žodžius, kad nebesusimąstome apie jų pirminę reikšmę.

Psichologijos mokslų daktarė Alison Gopnik parašė knygą apie dviejų tipų tėvus: dailides ir sodininkus. Tėvai „dailidės“ yra tie, kurie augindami vaiką siekia jį formuoti būtent taip, kaip jie tiki, kad užtikrins jam sėkmę ateityje. Jie nuolatos jį saugo nuo nepageidautinos aplinkos ir veda iš anksto numatytu keliu.

Tėvai „sodininkai“ užtikrina, kad vaikas turėtų laiko ir erdvės tyrinėti aplinką bei pažinti pasaulį savo ritmu. Tokių tėvų pagrindinis auklėjimo tikslas yra leisti vaikui naudotis, kaip įmanoma daugiau gyvenimo galimybių. Rašytoja Alexandra K. Trenfor kartą pasakė: “Geriausi mokytojai yra tie, kurie parodo, kur žiūrėti, bet ne ką matyti”– ir aš negalėčiau pati puikiau pasakyti.

Šiandien jau nemažai tėvų augina vaikus remdamiesi “sodininkystės” principu, tai yra, suteikdami jiems aplinką, kurioje jie gali klestėti lyg augalai, turintys tinkamas sąlygas. Deja, bet edukacinė sistema atsilieka ir labiau remiasi „dailidės“ stiliumi, kuris stabdo vaikus tapti lanksčiomis bei kūrybiškomis asmenybėmis. Tai vyksta dėl to, kad vaiko pasiekimai yra matuojami pagal seniai nustatytus standartus ir neleidžiama jiems nukrypti nuo parašytos programos.

Vaikų darželis tai tikras sodelis, kur vaikai gali žaisti ir tyrinėti aplinką bei tapti tuo, kuo jie patys nori būti. Įvairiomis priemonėmis įmanoma sukurti mokymosi aplinką, kur vaikai gali natūraliai semtis žinių bei tapti laisvai mąstančiomis asmenybėmis. Kompiuteriai jau seniai perėmė daugybę mechaninių užduočių ir nors sunku pasakyti, kokių būtent savybių reikės ateityje, žinoma yra tik viena, kolkas niekas negali atkartoti kūrybinių idėjų, gimstančių žmonių galvose. Tad būtent išskirtinumą verta skatinti!

Viskas, ko reikia šiandieniniai mokymosi sistemai tai neapsiriboti standartiniais ugdymo būdais, o tyrinėti naujus kelius lygiai taip pat, kaip vaikai tyrinėja aplinką. O ruduo puiki tam pradžia!

Leave a Comment.