Sveikiname visus įšokus į naujų metų traukinį! Neabejoju, kad ateinančių metų tikslai tikrai jau pradėjo dėliotis galvoje. Aš šiais metais pasižadėjau sau stengtis vis naujai pažvelgti į kasdieninius dalykus ir iškart pagalvojau apie kūrybiškumą.
Šiuo metu mes taip dažnai susiduriame su šiuo žodžiu spaudoje, o antraštės ir knygų pavadinimai bando patraukti dėmesį su “5 būdai kaip būti labiau kūrybiškam”, “Idėjos kaip sukurti vaikui kūrybišką aplinką” ir begalės kitų.
Kas yra tas paslaptingas kūrybiškumas? Ar jį turi visi, ar čia “išrinktųjų” savybė? Klausimų, manau, daugeliui kyla įvairių ir aš tikrai neturiu visų atsakymų, tačiau galiu drąsiai pasakyti, kad kūrybingi mes gimstame VISI. Taip, Jūs teisingai perskaitėte, kūrybiškumas tūno pas mus visus, tik deja, metų bėgyje mes pamirštame apie jį bei nebemokame juo pasinaudoti. O žinot, kas turi daugiausia kūrybiškų idėjų? Vaikai!
1968 metais mokslininkas George Land’as sukūrė “Kūrybiškumo testą” ir tyrė 1600 vaikų įvairiais jų gyvenimo tarpsniais. Testo metu penkiamečiai pademonstravo 98% kūrybiškumą, o dešimtmečių rezultatas siekė jau tik 30%! Per penkerius metus vaikai prarado didžiąją dalį savo kūrybinio polėkio.
Turbūt jau nujaučiate, kad suaugusieji šiame teste neparodė stulbinančių rezultatų, o tiesą sakant, kūrybiškumo rodiklį atitiko tik 2% suaugusiųjų. Tyrimo metu mokslininkai padarė išvadą, kad nekūrybiškumas yra išmokstamas! Išties, metų eigoje vaikų kūrybiškumas yra užgožiamas daugybės taisyklių ir nurodymų. Kadangi neįmanoma jų visai išvengti auginant vaikus, tai kyla klausimas, ką daryti?
Štai keletas įdomių idėjų, kaip puoselėti vaikų kūrybiškumą.
Skatinkite pateikti ne vieną variantą
Piešimo metu teiraudamiesi vaikų “Kas čia yra?”, ar klausdami kūrybiško problemos sprendimo būdo, neapsiribokite gavę vieną atsakymą. Skatinkite vaikus siūlyti kelias idėjas, tai išties pareikalaus jėgų ir drąsos, bet ilgainiui vaikų smegenys tiesiog bus pripildytos įvairiausių puikių idėjų.
Kurstykite imtis kūrybiškos rizikos
Imdamiesi veikos su vaikais nepulkite jų vertinti, leiskite jiems išbandyti ir priimti kelis sprendimus, prieš pateikdami savo nuomonę. Taip sukursite vaikui saugią aplinką, kurioje jie nebijos reikšti savo minčių bei imtis veiksmų.
Įsivaizduokite ateitį
Prašydami vaiko nupiešti namą ar papasakoti istoriją, vaikai dažnai pasirenka pavaizduoti tai, ką jau yra matę ar girdėję. Siekdami to išvengti užduokite jiems klausimus: “Kaip tu įsivaizduoji namas turėtų atrodyti po 50 metų?” arba “Ką tavo mėgstamiausias personažas darytų tokioje situacijoje?”. Daugybė būdų pakreipti jau žinomus dalykus kita linkme!
Išlaisvinkite šiais metais viduje tūnantį kūrybiškumą ir Jūs, ir Jūsų vaikai.